Jakub Faksa: Mika Kohonen chodí na naše tréninky!

Je mu teprve 15 let a už obléká dres jednoho z nejslavnějších klubů světa. Několikrát se Jakub Faksa zúčastnil s libereckou partou Rookie Campu a dnes bojuje o své místo v juniorském týmu švédského giganta Storvrety. Může tak být inspirací pro své následovníky, zvlášť když by měl patřit ke klíčovým hráčům nově tvořené juniorské reprezentace.

V 15ti letech hraješ za jeden z nejslavnějších klubů světa. Jak se ta myšlenka zrodila?
Trenér (Jan Volák, pozn. redakce) zavolal mému tátovi s touto nabídku. Hned poté mi zavolal táta, že mě chce Storvreta. Nemohl jsem tomu uvěřit. Pro každého sportovce je to sen si zahrát v zahraničí. Nabídku jsem bez váháni přijal, kdybych to neudělal, asi bych si to vyčítal do konce života.

Trávíš dlouhý čas mimo domov. Jak moc je to pro tebe náročné?
Je to hodně složité. Chybí vám rodina a přátelé. Musíte se spolehnout jen na sebe. Naštěstí mi kluci z týmu hodně pomáhají, za což jsem strašně rád. Je to další krok kupředu v mé kariéře a doufám že mě to posune co nejvíce.

Doposud jsi hrál v Liberci, kde jsi prošel celou mládeží. Jaké je to ve Storvretě?
Určitě největší rozdíl je přístup a zázemí. Tím, že je to už juniorka a jedná se o tréninky nebo i zařazení do kádru SSL, tak vám na tréninku nedá nikdo nic zadarmo. A když už je někdo zraněný, tak se stejně dostaví na trénink, aby byl aspoň s týmem. Další rozdíl je zázemí. Zahrát si v IFU Areně prostě chcete! Je to největší florbalová hala, co jsem kdy viděl, a okamžitě jsem si ji zamiloval.

Máš možnost potkat i hvězdy áčka? Zapojují se nějak do tréninků mládeže?
Možnost tu je. Legendární Mika Kohonen chodí na naše tréninky a někdy i na zápasy. Borci z áčka se nezapojují do našich tréninků, máme v juniorce 4 trenéry a hlavně si myslím, ze mají dost své práce v SSL.

Jsi členem aktuální juniorské reprezentace. Co pro tebe dres se lvíčkem znamená?
Určitě je to další motivace pracovat dál a být co nejlepší, abych se mohl poměřovat právě s těmi nejlepšími. Jsem strašně rád, že můžu reprezentovat Českou republiku.

Hned první akcí bylo domácí EFT. Jak sis to užil?
Bylo to neskutečné! Moc jsem si to užil a na tu atmosféru, která byla na zápase proti Švédsku, nezapomenu.

Absolvoval si s námi Rookie Camp. Jak na to vzpomínáš? Doporučil bys RC i svým následovníkům a co ti nejvíce utkvělo v paměti?
Vzpomínám jenom v dobrém, vždycky jsem si Rookie Camp velmi užil. Doporučil bych ho každému, poznáte nové lidi a samozřejmě se zlepšíte ve všech oblastech florbalu.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.