Rookie Camp | Tom Ondrušek: Ve Švédsku je všechno ve strašném tempu, na nic není čas
Rookie Camp | Tom Ondrušek: Ve Švédsku je všechno ve strašném tempu, na nic není čas
17691
post-template-default,single,single-post,postid-17691,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.2,vc_responsive

Tom Ondrušek: Ve Švédsku je všechno ve strašném tempu, na nic není čas

Před sezonou jsi přestoupil do švédského Warbergu, jak se ti tam líbí?
Líbí se mi zde moc. Město je krásné, malé, ale najdete tu všechno co potřebujete. Výhodou je, že je vše při ruce.

Jak vůbec probíhá tvůj běžný den? Chodíš do práce?
Zatím do práce nechodím, ale běžný den začíná snídani, na které hodně dbám a  snažím se ji mít každý den kvalitní. Potom se snažím často starat o svoje tělo,  protažení, cvičení, výklus, střelba, oběd a odpočinek před tréninkem. Večer se  snažím aspoň 2x týdně navštívit bazén a wellness, který máme jak v blízkém  hotelu. Taky využívám saunu v hale.

Jací jsou spoluhráči? Jaké je to mezi nimi pro cizince?
Kolektiv a přijímání bylo vřelé. Cítím se v týmu super, jen jazyk je ještě občas bariéra a nerozumím zdaleka všemu. Jde to pomalu, ale zlepšuji se. Někdy je kolektiv až příliš kamarádský, a to je možná jeden z našich problémů i na  hřišti.

Chodí na zápasy ve Švédsku hodně diváků?
Hodně to záleží, jak tým hraje a kde se nachází v tabulce. Warberg měl dříve reprezentanty a hrál o titul. Měl průměrnou návštěvu okolo 2000 lidí. Teď chodí  u nás okolo 700 lidí. Ostatní týmy to mají podobně.

Jak se v týmu trénuje? Je to rozdíl oproti Česku?
Trénuje se podobně jako v Češku, myslím tím četnost tréninku. Trénujeme 4x týdně, někdy 5x. Trénujeme speciální situace, přesilovku a oslabení. Ale samozřejmě rozdíl je v náplní a intenzitě. Dbá se zde na kvalitu a ne kvantitu a vše je v úplně nesrovnatelném tempu. Individuální kvalita není zase až tak moc odlišná, ale provádí se v daleko vyšším tempu. Na nic není čas.

Jaký jsi měl pocit, když si nastoupil k prvnímu zápasu?
Jenom “WOW”! Přáteláky byly jako pouťák oproti ligovému zápasu. A to je to, proč se říká, že první sezóna je uvítací a seznamovací. Člověk, který je zde nový, se na tyto věci nedokáže připravit. Tempo, emoce, energie, motivace, diváci – všechno naprosto odlišné než u nás. Nikdo si zde nedaruje ani milimetr místa a každý zápas je to stejné. To u nás někdy není, tady se vážně hraje každý zápas jako playoff.

Tom Ondrušek v reprezentaci

Jak kvalitní jsou hráči ve švédské lize? Je to opravdu takový rozdíl?
Samozřejmě, že týmy které se nachází v horní části tabulky mají v týmu reprezentanty. A to si myslím, že dělá ty největší rozdíly. Tihle hráči dělají ligu ligou, která je. Průměrní ligoví hráči by u nás vyčnívali rychlosti hry, ale ne až tak technickou kvalitou. Ale hráči reprezentace nebo nadprůměrní hráči dělají vše naprosto přesně, rychle, důrazně a mají nesporně vyšší kvalitu než celý zbytek ligy. Ten, kdo má reprezentanty, ví, že bude hrát na 80% playoff.

Když jsi byl v žákovském věku, dovedl jsi si představit, že budeš někdy hrát ve Švédsku?
Tak asi dovedl, myslím tím, že jsem měl motivaci být co nejlepší, ale dokud tu člověk není a nehraje to, nedokáže si to představit. A proto je super , co tu první roky předváděl Mates Jendrišák a kam se dostal. Hodně to respektuju. Až teď vím, jak je to extrémně těžké si tu získat pozici. A on ji má opravdu hodně silnou.

Do zahraničí se moc florbalistů nedostane, co myslíš, že ti nejvíc pomohlo, aby ses prosadil?
Myslím, že klíčem bylo období okolo 15-18 let. Spoustu kluků v tomto věku vybralo školu, holky nebo práci. A já vážně v tomto období nejvíc dřel a myslím, že jsem se tehdy hodně zlepšil. Možná mám dar dávat góly ale určitě nemám výborně kondiční propozice a na tom jsem hodně pracoval a pracují. Bez výborně kondice to tady nejde hrát. Síla, rychlost, výbušnost, vytrvalost…

Když jsi byl mladší, v čem myslíš, že si převyšoval své spoluhráče? Talentem, chytrostí, nebo si víc makal?
Myslím, že jsem dostal dar od Boha v zakončení. Myslím, že to je to, co umím a nemusím to úplně tak strašně moc trénovat. Mám přirozený talent na zakončení. Ale jak jsem zmínil výše, kondici jsem odjakživa musel trénovat a možná tam jsem získal to něco navíc, proč třeba ještě vůbec hraju.

button

Co bys poradil mladým florbalistům, aby byli úspěšní?
Trénink, regenerace, životospráva, mentální příprava!

Jak se ti líbí kempy jako Rookie Camp, kde se mohou děti setkat s elitními hráči?
Co bych za něj dál, když jsem byl takhle malý. Určitě jen a jen dobře pro děti. Těch, co mají talent na sport a válí se u počítače nebo po městě, je pro celý český sport hrozná škoda! Určitě je dobře navštěvovat takové kempy, ale co mi v Češku vadí je absence děti na zápasech dospělých A týmu. Tam se děti naučí spoustu věci a získají energii a motivaci. To beru jako jeden že základu!

Objevíš se v létě na Rookie Campu?
Moc rád by na tuto informací odpověděl, ale zatím nevím, co bude v březnu, natož o prázdninách. Budu se snažit, ale pokud nedorazím náhodou já, dorazí ostatní kluci, kteří dětem pomohou dostat se na vyšší úroveň. A bezesporu trenéři a odborníci kteří RC pořádají jsou ti, kteří to každoročně plní!

Tomova FCB fan page > http://bit.ly/2jv2mIA
Tomův Instagram > https://www.instagram.com/tomondrusek

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.