Bartoloměj Smolka: Postoupit do CE-ligy byl jednoznačně cíl

Na hřišti ho rozhodně nepřehlédnete. Kvůli florbalovým dovednostem i dlouhým vlasům. Odchovanec Liberce, Bartoloměj Smolka, je mnohonásobným účastníkem Rookie Campu a aktuálně je členem juniorské reprezentace, se kterou se představí na turnaji Euro Floorball Tour ve Švédsku. Klepe také na brány superligového týmu Liberce. Nejen o tom jsme si s Bartem povídali.

.

Jak jsi spokojen se vstupem do sezóny?

Se vstupem do nové sezóny jsem zatím spokojený, v juniorské lize jsme sice mohli posbírat více bodů, ale čeká nás ještě mnoho zápasů, kde budeme chtít být lepší.

.

Letos jste s juniory postoupili mezi 12 nejlepších. Byla to velká úleva po loňském nezdaru?

Postoupit do CE-ligy byl jednoznačně cíl, na který jsme se připravovali celé léto. Kvalifikací jsme prošli bez ztráty bodu a nemuseli jsme se tak účastnit baráže o postup, která bývá velmi náročná. Zaslouženě se tak můžeme měřit s nejlepšími týmy z celé republiky. Nicméně vrchol sezóny přijde až v podobě play-off, na které se můžeme těžkými zápasy v nejvyšší lize dobře připravit.

.

Začínáš pomalu nakukovat do kádru libereckého áčka, zapsal si i první minutky. Čekal jsi to?

Můj první start byl pro mě velkým překvapením. Původně jsem nebyl ani v nominaci na zápas a až dopoledne před zápasem mi volal trenér, že jim vypadl hráč. V zápase s Tatranem Střešovice jsem se nakonec dostal i na hřiště, a to ve třetí třetině, kdy nás začal soupeř dotahovat. Tatran jsme nakonec porazili a pro mě se zápas stal vstupem do superligy, na který nikdy nezapomenu.

.

Dokážeš už posoudit největší rozdíly mezi juniorkou a muži?

Největší rozdíly vnímám v kvalitě všech týmů a jejich schopnosti potrestat jakoukoliv chybu. Hra je navíc tvrdší a útočné situace přesnější. Zatímco v juniorce má každý tým slabší stránky, superliga je nejvyšší úrovní v Česku a každý tým je silný a může porazit kohokoliv.

.

Jsi v kádru juniorské reprezentace. Je to pro tebe jasný cíl na další období?

Jsem rád, že se objevuji v nominacích juniorské reprezentace. Byl to dlouho můj cíl a jsem rád, že se plní. Vrchol cyklu je však ještě za dlouho a budu muset pokračovat v práci, abych se dostal na mistrovství světa.

.

Je příjemné mít u reprezentačního trenéra z klubu, který perfektně zná tvé silné stránky i slabiny?

Je to určitě příjemné ve smyslu, že mám možnost být denně na očích trenérovi z repre, který tak může sledovat můj pokrok. Vidí tak mé silné stránky, které se snažím podpořit a i ty slabé, které naopak odstranit. Navíc můžu na tréninku ukázat detaily ze hry, které jsme třeba na akci řešili.

.

Táta tě hodně podporuje, ale přitom je z jiného prostředí. Jak to, že nehraješ volejbal?

Rodiče mě hodně podporují. Každý den mě vozí na tréninky a snaží se jezdit i na většinu zápasů. Z volejbalového prostředí jsou oba, navíc i děda a strejda. Je tedy trochu zvláštní, že jsem u volejbalu neskončil taky. Jako dítě jsem zkoušel více sportů včetně volejbalu, ale myslím, že jsem si nakonec vybral správně.

A na závěr tradiční otázka. Jak vzpomínáš na léta na Rookie Campu?

Na Rookie Campu jsem byl několikrát a nejvíce se mi vybaví parta, která na každém vznikla. Každý rok jsem zde potkal nové lidi, ale zároveň se znovu setkal s kamarády z minulých ročníků. Jedním z nich je i Maty Borek, kterého znám od svého prvního Rookie Campu a současně jsme spolu i v juniorské reprezentaci. Rookie Camp mi tak každé léto krom týdne plného nejen florbalu přinesl i spoustu přátel z klubů z celé republiky.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.