Petr Majer: Někdy to bylo těžké, ale ve výsledku jsem spokojen

Na Rookie Camp poprvé přijel jako žáček z Plzně, v dalších letech už jezdil jako hráč Chodova a velká naděje celého českého florbalu. Dnes je juniorským mistrem světa a v létě možná přijede na Rookie Camp opět, ale už v roli reprezentanta a jedné s hvězd finské F-liigy. Řeč je o Petru Majerovi, který se chystá na své první play off v dresu Westend Indians, a my jsme mu položili několik otázek.

.

Máš za sebou velkou část své první sezony ve finské nejvyšší soutěži. Jak jsi s jejím průběhem spokojen?

Jak z pohledu osobního, tak i z týmového hlediska to byla před sezónou pro mě velká neznámá. Tým se po minulé sezóně hodně omladil, a tak se moc nevědělo, jak na tom budeme, ale obstáli jsme. Postup do play off jsme si zajistili poměrně s přehledem. Věděl jsem, že první sezóna bude složitá, cizí země, jiný kolektiv, jiná liga, jiný styl hry, a byly lepší období, ale i někdy těžší chvilky. Myslím si ale, že ve výsledku mohu být zatím spokojen, posunulo mě to a vše, co jsem od toho očekával, jsem si splnil. 

.

Musí následovat tradiční otázka. Jaké jsou rozdíly mezi florbalem v Česku a Finsku?

Největší rozdíl je ta kultura celkově kolem sportu tady ve Finsku. Pro Finy je sport více styl života než koníček. Hodně lidí zde chodí v různých týmových teplákovkách, a když vidí, že si nesete florbalky, tak se i někdy zeptají, za koho hrajete.

.

A jaký je život ve Finsku? Já si představuji zimu, tmu a nesrozumitelný jazyk. Jak daleko jsem od pravdy?

Je to přesně tak. Naštěstí jsem v Helsinkách, takže v porovnání s ostatními městy je tu menší zima, a alespoň o trochu delší den přes zimu, ale i tak jenom 6 hodin denního světla je docela někdy stresující.  Jazyk je kapitola sama o sobě, ale většina lidí zde umí i anglicky, takže v komunikaci není vůbec žádný problém. Celkově je to úplně jiný než v Česku a spousta věcí mi samozřejmě zde chybí v čele s mými nejbližšími. Ale zase určitě se najde i spoustu věcí z finského prostředí, které bych si do dalšího života chtěl přenést.

.

To asi není pro každého. Doporučil bys podobnou cestu i dalším českým nadějím na hranici dospělosti?

To si asi každý musí vyhodnotit sám. Pokud to ale někdo chce, a nebude toho litovat nebo vzdávat ani v těžkých chvílích, tak všechno jde zvládnout. Ale samo o sobě je to velká životní zkušenost a posune to i nejenom po florbalové stránce.

.

Na Rookie Camp jsi jezdil dlouhé roky, hrál nějakou roli ve tvé kariéře?

Hrál v mém florbalovém životě velkou roli, jelikož jsem vždycky jednou ročně vykoukl ze západočeské florbalové bubliny a zjistil, jak florbal dělají i vnímají trenéři a hráči z extraligových týmů. Zároveň jsem zde poznal spoustu kamarádů se kterými jsme se potom potkávali opakovaně na Rookie Campu, ale také různě po turnajích, nebo později v jednom týmu, a nebo dokonce v reprezentaci. Určitě to byl jeden z impulsů, který mi pomohl se posunout v mé florbalové kariéře.

.

A na závěr stejná otázka pro každého. Doporučil bys Rookie Camp svým následovníkům? A na co nejvíc vzpomínáš?

Určitě bych ho doporučil všem, kdo florbal mají rádi, protože díky němu můžete zažít super týden plný florbalu, zážitků a možná jako mně ukázat směr ve sportu.

.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.